Felső-jakabszállási iskola (korábbi nevén Szent István népiskola ) 1934-1992
1934. január 2-án nyílt meg az újonnan épült iskola, Felső-Jakab és környéke tanyai lakosainak legnagyobb örömére. Klébersberg Kunó kultuszminiszer iskolaépítési programjaként, állami támogatással és társadalmi összefogással épülhetett meg. A 2 hold földterületet Sári János és neje adományozta az iskola céljaira.
Első tanítója Palánkai István volt. Őt hamarosan behívták katonáskodni, addig Rigó Sándor bugaci tanító helyettesítette. A Palánkai család évtizedekig lakott, tanított itt. A köznyelv az épületet máig „Palánkai-iskola” néven emlegeti.
A tanító úr házasságkötése után itt élt feleségével Somfai Ilonkával 1960-ig. Gyermekeik itt születtek, Tibor 1938-ban és Márta 1949-ben.
1960-tól Mészáros László ifjú feleségével költözött a pedagóguslakásba. Erzsike néni gondjaiba vette az alsó tagozatosokat. Laci bácsi egy ideig a felső tagozatban tanított. Lásd képünket…
A belső iskolaépület 1958-ban épült. Ide az új pedagóguslakásba költözött Szűcs Imre és felesége Ibolya néni. A tanító úr vette át a felső tagozatot, felesége megosztva az alsóban tanított.
Tanítói voltak még: Palánkai Istvánné, Hacker Lenke, Somfai Klára, Tánczos Éva, Virág József. Utolsó tanítója Szerdahelyi Andorné, nyugdíjba vonulása után 1992-ben az iskola bezárja kapuit.
Mészáros László és diákjai kb. 1960-ban:
Felső sor 1. ? 2. ? Lantos Jóska Almási Pista, Kanizsai Fecó –
Peregi Ida, H.Tóth Éva, Dékány Kati, Polyák Kati, Bori Mari, Tóth Erzsi, Borsodi Mari –
B.Farkas Ica, Deák Erzsi, Csontos Irén, Molnár Juli, Fülöp Mari, H.Tóth Mari, Cs.Tóth Ági –
Alsó sor: Trepák Pista, Csontos Rudi, Cs.Tóth Pista, Gábor Pista, Kádár Misi, Török Misi